Интервју - www.kavadar4e.com

И најдолгиот пат започнува со првиот чекор PDF Печати Е-пошта

 

Во деновите на херојска Македонија, на спомените на првите пушки во Прилеп и Куманово, Кавадарци динамично зачекорува во убавините на есента. Додека фудбалска Македонија сеуште и се радува на победата над Луксембург со резултат 3-2 и истовремено жали за несреќниот пораз од големата Украина, за многу брзо време ќе сватиме дека не цветаат рози за македонските фудбалери. Затоа предлагам прво одделение.

Повеќе...
 
Сведоци на едно време PDF Печати Е-пошта

 

Под ова сонце, есенски дождови, лош сообраќај и озборување... нема импровизација. Во Кавадарци и Тиквешкиот регион „никој“ и понатаму (упорно) не сака работите да се менуваат. И со право! А еве и зошто:

Повеќе...
 
Април у Београду, септември во Кавадарци PDF Печати Е-пошта

 

Се збогуваме со септември, месец кој по многу нешта кавадарчани ќе го паметат како ланскиот снег. Сепак, како што би рекле нашите источни соседи „наша должност“ е да провериме (потсетиме).

Повеќе...
 
Интервју со Марјан Димитров PDF Печати Е-пошта

 

Иако вели дека не знае ништо, со Марјан Димитров можете буквално да зборувате на било која тема. Проткаеноста на неговото професионално CV тешко 34 години со информации од речиси сите поважни настани од кавадаречкото секојдневие и илјадниците интервјуа со признати експерти од сите области едноставно му го дозволува тоа, а неговата харизма, начин на зборување и хумор едноставно ќе Ви го продолжи разговорот се до моментот додека не сватите дека предвиденте 30тина минути веќе влегле во четвртиот час. Знаејќи го тоа решивме да поставиме некаква рамка, која се „скрши“ веќе по првите прашања, па текот на разговорот продолжуваше во многу нови, непредвидени насоки кои за нас, а се надеваме и за вас ќе бидат повеќе од интересни, затоа што едноставно не смеете, а да не прочитате за тоа како се снимаа „Епроскоп“ и „Династија на Кавадаречки начин“, за преносите во живо од коледарските огнови, светлите моменти на кавадаречкото новинарство како и за многу други интересни работи...

Повеќе...
 
Душко Стефанов PDF Печати Е-пошта

 

20 години поминати низ македонскиот етер, 20 години акумилирано медиумско искуство, преточено во многу успешни приказни, проекти, рекламни кампањи и само една емисија, емисија која го одбележува неговиот живот, во која е заведено целото негово „досие“. Досието на Душко Стефанов, вели дека несоменено е една од најмаркантните личности кои се појавиле на кавадаречката медиумска сцена. Неговата емисија „Досие“ е модерен медиум во кој новиот Евлија Челебија на модерното време ги одбележува сите убави моменти на кавадаречкото битосување. А кога наспроти себе имате човек кој следи многу работи, и знае буквално се што се случувало на кавадаречката чаршија во последните 20тина години, тогаш единствено што морате да правите е да внимавате на должината на интервјуто, кое овој пат го стартувавме со радио почетоците на Стефанов, за да продолжиме да разговараме на многу интересни теми, како љубовта кон пишаниот збор, пријателството, спортот, за да завршиме со неговиот животен проект, емисијата „Досие“.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov