Тиквешија

Кавадарци го слави Денот на ослободувањето PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 07 Септември 2017 06:06   

 

Кавадарци денес го слави Денот на ослободувањето, 7ми септември. Еве што на денешен ден пред точно 73 години се случувало во Кавадарци:

Повеќе...
 
Ликовен перформанс на Соња Самарџиева и нејзините колеги PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 06 Септември 2017 10:11   

 

 

Во четврток, 7 септември 2017, со почеток од 10.30 часот на Градскиот плоштад во Кавадарци ќе се одржи Ликовен перформанс на ликовниот уметник Соња Самарџиева, во соработка со нејзините колеги, ликовните уметници Владимир Темков, Димитар Самарџиев, Ќиро Јосифов, Ива Јосифова, Симона Манчева, Ванчо Кеков и др.

Повеќе...
 
Позната целосната програма на Тиквешкиот гроздобер PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 04 Септември 2017 10:16   

 

Кавадарци полека одбројува до почетокот на годинешното издание на манифестацијата „Тиквешки гроздобер 2017“. И годинава централните фестивалски настани се предвидени за во сабота, 9 септември, а единствена голема промена за разлика од минатите години е отсуството на детскиот карневал кој ќе биде споен со винскиот карневал.

Повеќе...
 
Познати добитниците на Седмосептемвриските награди PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 31 Август 2017 06:05   

 

Велка Гавровска-Лукиќ за областа здравство, Перо Бојков за архитектура и Катерина Танева за уметност, се добитници на наградата "7-ми Септември" која ја доделува Советот на општина Кавадарци. Оваа одлука со мнозинство гласови беше донесена на денешната седница. За неа гласаа десет од седумнаесет советници. Наградата се доделува по повод денот на ослободувањето на градот Кавадарци.

Повеќе...
 
Факултетите во Кавадарци сеуште имат слободни места PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 30 Август 2017 08:37   

 

Се уште постојат отворени места за поголем дел од студиските програми на Универизтетот „Гоце Делчев” од Штип, со исклучок на Факултетот за медицински науки, каде поголем дел од квотите се веќе пополнети. Има слободни места и во кавадаречкиот наставен центар кој ќе продолжи со работа, информираше денеска проректорот, професор доктор Кирил Барбареев.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov