Тиквешија

Започна пријавувањето за учество во винскиот карневал PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 11 Април 2018 15:28   

 

Со желба да се врати сјајот на стопанско-туристичката манифестација „Тиквешки гроздобер“, која годинава ќе се оддржи на 7, 8 и 9 септември, општина Кавадарци започна со интензивни подготовки.

Повеќе...
 
Се чистат дивите депонии во градот PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 11 Април 2018 10:10   

 

Исчистени се девет диви депонии во градот Кавадарци, изнесени се пет илјади кубни метри смет. Јован Ристов, раководител на Работната единица за хигиена и зеленило при Јавното претпријатие “Комуналец”, информира дека во изминатиот период се стави крај на дивите депонии на улицата “Клинска” и кај спојот на улиците “Блажо Алексов” и “Ѓорѓи Соколов”, близу Белка зградите.

Повеќе...
 
Кавадаречкиот театар започна со подготовките на претставата „Ужасите предизвикани од пасивно пушење“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 11 Април 2018 09:45   

 

Нешто повеќе од една година од премиерното прикажување на хит претставата „Стјуардеси“, аматерскиот театар при Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ од синоќа и официјално ги започна подготовките за новата претстава, „Ужасите предизвикани од пасивно пушење“, која дефинитивно ќе ја одбележи новата театарска сезона.

Повеќе...
 
Јанчев: Велигден нека ни внесе мир во семејствата и спокој во душите PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 08 Април 2018 09:39   

 

По повод најголемиот христијански празник, Воскресение Христово - Велигден, градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев испрати честитка со која на сите христијани им го честита празникот. 

Повеќе...
 
Претседателот Иванов и градоначалникот Јанчев беа дел од полноќната Велигденска литургија во храмот „Света Петка“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 08 Април 2018 09:19   

 

Претседателот Ѓорге Иванов заедно со сопругата Маја Иванова и синот Иван, во друштво на градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев, по повод големиот христијански празник Велигден, присуствуваа на Свечената Воскресна литургија во црквата „Света Петка Преподобна“ во Кавадарци.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov