Тиквешија

И годинава ќе се бира најдобро младо вино од домашни винарии PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 01 Ноември 2017 08:51   

 

Здружението на винари на Македонија по четврти пат го организира натпреварот за најдобро вино произведено во домашни услови.

Повеќе...
 
Во тек е Саемот на книгата PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 01 Ноември 2017 08:26   

 

Во присуство на голем број на вљубеници во читањето, синоќа во преполната градска библиотека „Феткин“ беше отворено единаесетото издание на Саемот на книгата, на кое пред кавадаречката публика ќе има можност да ја збогати својата лична библиотека со најновите наслови од седум издавачки куќи кои нудат бројни попусти и поволности.

Повеќе...
 
Фени експресно доби стечаен управник PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 01 Ноември 2017 07:30   

 

Никој освен привремениот стечаен управник од денеска не може да располага со имотот на Фени Индустри. Велешкиот суд утрово отвори предстечајна постапка и за управник го назначи гостиварецот Мирослав Атанасиевски. Забранета е секаква исплата, но и присилна наплата од сметката на Фени индустри, а централниот регистар ги повика должниците да си ги подмират обврските кон фабриката. Повеќе од 800 работници се во паника. Стравуваат дека ќе останат на улица. Во потегот на судот гледаат обид на банките доверители, да ги избркаат инвеститорите заинтересирани да го купат Фени. Еден од нив е бугарскиот Енокод, кој пред една недела тврдеше дека го купил македонскиот металургиски гигант.

Повеќе...
 
Вечерва, концерт на Ѓоко Ѓорчев и изложба на Ангел Миов PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 30 Октомври 2017 12:29   

 

Богатиот со културна понуда понеделник освен отворањето на Саемот на книгата, ќе ни донесе и дополнителни два настани кои ќе се оддржат во Домот на културата „Иван Мазов - Климе“.

Повеќе...
 
Вечерва започнува Саемот на книгата 2017 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 30 Октомври 2017 12:10   

 

Вечерва во градската библиотека „Феткин“ ќе биде отворено единаесетото издание на Саемот на книгата, на кое пред кавадаречката публика ќе се претстават седум издавачки куќи кои најавуваат бројни попусти за сите љубители на книгите.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov