Тиквешија

„Дедо цепе бурина“ по деветти пат ги собра градските шегаџии и коледари PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 09 Јануари 2018 11:01   

 

Во петокот, 5 јануари, во бавчата на Домот на културата „Иван Мазов-Климе” во Кавадарци по деветти пат се оддржа Фестивалот на вицот и шегата “Дедо цепе бурина”.

Повеќе...
 
Во најава нови проекти на фондацијата „Тиквешки вински пат“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 09 Јануари 2018 10:58   

 

Фондацијата „Тиквешки вински пат” најавува неколку нови инвестиции и проекти за оваа година. Како што информираше денеска директорот Виолета Јанкова, се прават последните подготовки за старт на веќе одобрениот проект за изложбен простор во Росоман, инвестиција вредна 587 илјади евра, финансирана преку ИПА фондот за прекугранична соработка со Грција.

Повеќе...
 
Во понеделник, света архиерејска литургија по повод Рождеството Христово, Божиќ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 05 Јануари 2018 08:23   

 

По повод празнувањето на големиот христијански празник, Рождество Христово, Божиќ, кавадаречкото архиерејско намесништво ги информира и ги повикува сите православни христијани да земат учество во светата архиерејска златоустова литургија.

Повеќе...
 
Советниците донесоа одлука за утврдување на загадувачите на воздухот PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 28 Декември 2017 13:59   

 

Советниците на Советот на општина Кавадарци изгласаа одлука за изработка на студија за утврдување на загадувачите на воздухот во градот. Всушност, одлуката е во форма на амандман во рамките на буџетот за следната година, што го предложи советникот Никола Трендафилов, а го прифатија сите советници.

Повеќе...
 
Новогодишна честитка на градоначалникот Јанчев до жителите на општина Кавадарци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 28 Декември 2017 12:16   

 

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници, градоначалникот на општина Кавадарци, Митко Јанчев и се обрати на јавноста, заблагодарувајќи и се за придонесот во општеството, и посака среќни и бериќетни празници.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov