Тиквешија

Продолжува комуналната изградба во градот PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 05 Јули 2018 10:21   

Комуналната изградба во општината продолжува. Започнати се работите за реконструкција на дел од тротоарот на улицата „Димката Ангелов-Габерот“ во Кавадарци. Во наредната фаза ќе следи поставување на тампон како подлога за поплочување со павер елементи на површина од 450м2. Со овој проект се ревитализира дел од тротоарот на потегот од спојот со улицата „Нов Белград“ во правец кон мостот „Белка“. За оваа намена општината ќе инвестира 520.000денари од општинскиот буџет, сметка за комунална изградба.

Повеќе...
 
Пријателите на добриот човек и годинава ќе го одбележат неговиот роденден PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 04 Јули 2018 08:13   

 

Во вторник, на 10 јули 2018, со почеток од 19 часот, на платото под Винска куќа во Градски парк Кавадарци, по седми пат ќе се одржи Меморијалната манифестација “Денот кога се роди добриот човек“.

Повеќе...
 
Во четврток, трета реприза на „Пасивно пушење“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 04 Јули 2018 08:08   

  

По премиерата и двете експресно распродадени репризи, утре, четврток, 5 јули 2018, во 20 часот на сцената на Театарот при Домот на културата “Иван Мазов - Климе“ Кавадарци по трет пат ќе биде поставена претставата “Пасивно пушење“ во режија на Јордан Витанов.

Повеќе...
 
Во сабота, мултимедиален перформанс „Ртулци - Инкубатор продукции во Кавадарци“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 29 Јуни 2018 21:59   

 

Серијата на културни настани кои го збогатуваат кавадаречкото културно лето продолжува. Во сабота, 30 јуни во Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ не очекува мултимедиален перформанс на инкубатор лабораториите „Ртулци“, кој носи работен наслов „Ртулци - Инкубатор продукции во Кавадарци“. Честа на кавадаречката танцувачка сцена овој пат ќе ја брани Лазар Соколов, кореограф и инструктор по латино и стандардни танци. Освен што е дел во танцувачките состави во поголемиот дел од седумте секвенци, Соколов се јавува и како кореограф на „Современо танго“. Почетокот на настанот е во 20 часот, а подолу се сите информации за се она што како програма не очекува.

Повеќе...
 
Вечерва, промоција на првата “Македонска Рок енциклопедија“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 29 Јуни 2018 10:04   

 

Вечерва, петок, 29 јуни 2018, со почеток од 20 часот, во Галерија при Дом на култура “Иван Мазов – Климе“ Кавадарци ќе се одржи ексклузивна промоција на првата “Македонска Рок енциклопедија“, на авторот Тошо Филиповски.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov