Тиквешија

ФОТО: Вечер на врвни специјалитети и одбрани вина во ресторан „Ексклузив“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 16 Ноември 2017 11:11   

 

Во рамките на одбележувањето на деновите на младо вино, но и со цел промоција на виното, винската култура и гастрономија, најдобриот ресторан во централна Македонија, ресторан Ексклузив, во соработка со винаријата „Тиквеш“ на своите ценети гости им понуди ексклузивна вечер исполнета со врвни специјалитети и одлична селекција на вина.

Повеќе...
 
Здружението на винари на Македонија оддржа предавање на тема „Производство на вино во домашни услови“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 15 Ноември 2017 08:53   

 

Производство на вино во домашни услови, беше насловот на предавањето наменето за индивидуалните преработувачи на грозје, кое се одржа синоќа во Кавадарци во организација на Здружението на винари на Македонија. Со тоа беше означен стартот на манифестацијата посветена на младото вино, која годинава ќе се реализира по четврти пат, а во рамките на која денеска е дегустацијата и оценувањето на вина од домашни производители, а утре ќе биде доделувањето на наградите за најдобрите.

Повеќе...
 
Во петок, историско-тематска изложба „Ченто“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 15 Ноември 2017 08:00   

 

Во петок, во градската Музеј галерија ќе биде отворена историско-тематска изложба „Ченто, биографија низ фотографија“.

Повеќе...
 
Градоначалникот Јанчев оствари средба со Луиза Винстон од ОН и УНДП PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 14 Ноември 2017 15:41   

 

Денеска Градоначалникот на Општина Кавадарци Митко Јанчев оствари средба со г-ѓа Луиза Винстон, постојан координатор на ОН и постојан претставник на УНДП во Македонија.

Повеќе...
 
Одложена стечајната постапка на Фени PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 14 Ноември 2017 07:25   

 

Долг на Фени кон УЈП во висина од 5,5 милиони евра е причината што, бугарската компанија Енекод не дала нова понуда до банките, па побара одложување на претстечајното рочиште во велешкиот суд. Од Енекод побараа и изземање на овој суд, па судијката Валентина Ѓорѓиевска ја прекина постапката и предметот го испрати до врховен. Тој треба да реши каде и кога ќе продолжи постапката. Првиот човек на Енекод, Рајчо Кацаров тврди дека тие не знаеле за овој долг, па им требало време да ја разгледаат новата состојба.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov