Тиквешија

68 Години од стрелањето на 12-те ваташки младинци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 21 Јуни 2011 21:31   

 

 

На 16 јуни 1943 година во кавадаречкото с.Ваташа бугарските окупаторски војници стрелаа 12-те млади Македонци од селото: Васил Хаџи Јорданов, Ферчо Поп-Ѓорѓиев, Диме Чекоров, Блаже Ицев, Ванчо Гурев, Пане Џунов, Данко Дафков, Илчо Димов, Герасим Матаков, Пане Мешков, Ристо Ѓондев и Перо Видев. Во нивна чест е изграден и споменикот во близина на селото, во месноста Моклиште a народниот пеач ја испеа  народната песна „Ми заплакало селото Ваташа“.

Повеќе...
 
Се асфалтира улицата Миле В’чков PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 21 Јуни 2011 10:50   

 

 

 

Во Урбаната заедница „Браќа Џунови“  последниве година- две , комуналната изградба на инфраструктурата  е значително засилена.Фактички направено е комплетно поврзување  на уличната мрежа на делот на градот кој опфаќа повеке од 10 улици и едно паркиралиште каде се одвива интензивен сообраќај.

Повеќе...
 
«ПочетокПред441442443СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov