Тиквешија

Се воведува дневна редукција на водата PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 24 Јуни 2011 13:36   

 

 

Јавното претпријатие „Комуналец“ од денеска воведува дневна редукција на водата за пиење.

Редукцијата ке трае два часа во времето од 12 до 14 часот.

Повеќе...
 
Се асфалтира дел од булеварот „Моша Пијаде“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 22 Јуни 2011 11:45   

 

 

 

Ова лето   во Општина Кавадарци комуналната изградба со интензитетот е  изразито зголемена. Секојдневно се врши реконструкција на канализацони и водоводни мрежи, се градат тротоареи улици.

Повеќе...
 
www.kavadar4e.com и Телевизија Тиквешија во заеднички проект PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 21 Јуни 2011 23:14   

 

 

Благодарение на соработката со Телевизија Тиквешија, www.kavadar4e.com од оваа недела конечно може да се пофали дека стана вистински локален веб сајт, преку кој ќе можете да се информирате за се она што се случува во Општина Кавадарци во сите сфери на општественото живеење. 

Повеќе...
 
68 Години од стрелањето на 12-те ваташки младинци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 21 Јуни 2011 21:31   

 

 

На 16 јуни 1943 година во кавадаречкото с.Ваташа бугарските окупаторски војници стрелаа 12-те млади Македонци од селото: Васил Хаџи Јорданов, Ферчо Поп-Ѓорѓиев, Диме Чекоров, Блаже Ицев, Ванчо Гурев, Пане Џунов, Данко Дафков, Илчо Димов, Герасим Матаков, Пане Мешков, Ристо Ѓондев и Перо Видев. Во нивна чест е изграден и споменикот во близина на селото, во месноста Моклиште a народниот пеач ја испеа  народната песна „Ми заплакало селото Ваташа“.

Повеќе...
 
Се асфалтира улицата Миле В’чков PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 21 Јуни 2011 10:50   

 

 

 

Во Урбаната заедница „Браќа Џунови“  последниве година- две , комуналната изградба на инфраструктурата  е значително засилена.Фактички направено е комплетно поврзување  на уличната мрежа на делот на градот кој опфаќа повеке од 10 улици и едно паркиралиште каде се одвива интензивен сообраќај.

Повеќе...
 
«ПочетокПред441442СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov