Тиквешија

Водата во Тиквешкото езеро идеална за капење PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 13 Јули 2011 20:23   

 

 

Земените мостри од три мерни места во Тиквешкото Езеро покажуваат дека водата може да се користи за капење и рекреација и бактериолошки одговара на прва и втора класа, а останатите параметри не се одразуваат штетно по здравјето на луѓето.

Повеќе...
 
Последниот работен ден на поштарот PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 12 Јули 2011 00:00   

 

 

На поштарот му е последен ден на работа после 35 години верно служење во својот реон. На последната обиколка, од првата куќа го пречекува целото семејство, му честитаат и му даваат подарок во плик.

Повеќе...
 
Компјутеризирана медицина PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 11 Јули 2011 23:55   

 

 

Мујо многу го болел лактот.

Отишол на доктор и вика „Вака и вака докторе, ме боли бе лактот!“.

Повеќе...
 
Денес е Петровден, а утре Павловден PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 11 Јули 2011 23:10   

 

 

Денес, 12 јуни е Петровден, празник посветен на Светите Апостоли Петар и Павле (Петровден), и празник кој се смета за еден од најголемите празници по Воскресението Христово - Велигден. 

Повеќе...
 
Вода за пиење има PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 11 Јули 2011 23:06   

 

 

Топлото време во Кавадрци овие денови ја зголеми потрошувачката на вода од системот за водоснабдување Лукар. Според  раководителот на Организационата едница „Водовод и канализација“, Марјан Прескакулев, Комуналец деноноќно ја следи фактичката состојба на потрошувачката на вода во градот и населбите и соодветно реагира.

Повеќе...
 
«ПочетокПред431432433434435436437438439440СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov