Тиквешија

Истекува рокот за фасадирање на објектите PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 03 Август 2011 21:30   

 

 

Пред точно 11 месеци со воведувањето на законот за градба со кој што за прв пат во Македонија беа определени  рокови за завршување на започнатите градби, на сопствениците на куќи или згради без фасади им се даде рок од една година од денот на стапувањето во сила на законот да стават фасада, доколку не ги постават следуваат мандантни казни кој за физички лица се движат од 100 до 500 евра, а за правни лица од 1000 до 3000 евра.

Повеќе...
 
Недостаток на кислород, причина за поморот на рибите PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 03 Август 2011 21:27   

 

 

Масовниот помор на  кафезна риба  кој се проценува на околу 200 тони предизвика големи загуби кај сопствениците на рибници на Тиквешкото езеро. Станува збор за вредност на риба од околу 1 милион евра.

Повеќе...
 
„Хамлет од Долна Бошава“ патува за Албанија PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 01 Август 2011 23:32   


 

Претставата „Хамлет од Долна Бошава“ на Театарот при Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ од Кавадарци, од 2 до 4 август 2011 година ќе гостува во Република Албанија, односно Мала Преспа, на манифестацијата која по повод Илинден ја организираат тамошните македонци.

Повеќе...
 
Истекува рокот за фасадирање на објектите PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 01 Август 2011 18:04   

 

 

 

Пред точно 11 месеци со воведувањето на законот за градба со кој што за прв пат во Македонија беа определени  рокови за завршување на започнатите градби, на сопствениците на куќи или згради без фасади им се даде рок од една година од денот на стапувањето во сила на законот да стават фасада, доколку не ги постават следуваат мандантни казни кој за физички лица се движат од 100 до 500 евра, а за правни лица од 1000 до 3000 евра.

Повеќе...
 
Водата од Тиквешкото езеро е исправна за наводнување PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 01 Август 2011 18:02   

 

 

Убава вест за граѓаните од Тиквешијата и пошироко. Водата од Тиквешкото езеро е исправна за наводнување и нема никакви пречки  за нејзина употреба - oва денеска ни го соопшти дирекорот на Водостопанство ,, Тиквеш,, -Љубе Димов.

Повеќе...
 
«ПочетокПред431432433434435436437438439440СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov