Тиквешија

Се грижи ли некој за костурницата? PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 15 Август 2011 21:17   

 

 

Спомен костурницата во градскиот парк не е предмет на заборав. Напротив, таа е често посетена. Но, не поради вистинската причина. Не за да се потсетат оние кои ја посетуваат на минатото и на историјата на овој крај, не да им оддадат почит на евидентираните 328 борци во НОБ. Отпушоци, изгризани семки и сончоглед, празни шишиња, лименки, срчи, нешто што би требало да биде графит го опкружуваат импозантниот монумент.

Повеќе...
 
Кавадарчани читаат и на лето PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 13 Август 2011 20:09   

 

 

 

Членовите на градската библиотека ФЕТКИН доаѓаат и читаат книги и во текот на летниот период – не информира директорката на оваа институција, Трајанка Атанасова.

Повеќе...
 
Најубавите кавадаречки викенд локации PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 13 Август 2011 20:03   

 

 

Не мора секогаш да се планира дел од домашниот буџет, да се размислува за превоз, да се организираат цели корпи со храна за да се помине убав викенд во релаксирана и опуштена атмосфера.

Повеќе...
 
Осквернавен споменикот на револуцијата PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 12 Август 2011 20:43   

 

 

Споменикот на револуцијата и слободата на градскиот плоштад бил предмет кој синоќа послужил за врз него да се пишува со боја од непознат граѓанин кој сакал да остави белег врз историјата на македонскиот народ.

Повеќе...
 
Македонците се таблетомани PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 12 Август 2011 20:37   

 

 

Македонците се таблетомани. Таков беше заклучокот по објавените податоци за бројот на издадени лекови во аптеките. Во последно време за многумина лековите станаа како и лебот - секојдневна потреба без која не се може. 

Повеќе...
 
«ПочетокПред421422423424425426427428429430СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov