Тиквешија

Книгата „Разминување“ промовирана во Кавадарци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 21 Август 2011 02:10   

 

 

Вчера се одржа промоцијата на книгата „Разминување”, поезија од Светлана Митрева. По 16 години поминати во Германија, во градот Хајделберг, Митрева оваа година се врати со нејзиното првенче кое синоќа беше претставено пред бројна публика во винската куќа во градскиот парк.

Повеќе...
 
Нова полициска акција за контрола на моторџиите PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 21 Август 2011 02:05   

 

 

Оделението за безбедност на патниот сообракај при Полициската станица со Општа надлежност Кавадарци синоќа, 18.08.2011 спроведуваше редовна акција за контрола на возачите на мопеди и мотоцикли како најризична категорија на возачи кои често ги прекршуваат сообраќајните правила.

Повеќе...
 
Кавадарци ќе добие нова градинка PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 21 Август 2011 02:02   

 

 

Поради фактот што сегашните капацитети на градинките не се доволни за бројот на дечиња кои треба да бидат згрижени во нив, во Кавадарци ќе се гради нова градинка која значително ќе ги ослободи преполните градинки.

Повеќе...
 
Свечено отворање на ликовната колонија „Михајлово 2011“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 20 Август 2011 13:22   

 

 

За денес во 21 часот е закажано свеченото отварање на најстарата ликовна манифестација Ликовната Колонија „Михајлово 2011“.

Повеќе...
 
Тиквешки гроздобер 2011 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 20 Август 2011 13:21   

 

 

 

На 8, 9, 10 и 11 септември во Кавадарци ќе се oдржи манифестацијата „Тиквешки гроздобер”. Оваа година од Организациониот одбор најавуваат богата културно-уметничка програма. Како и секоја година, така и оваа во малиот парк до полициската станица ќе има Вински боемски фестивал. На фестивалот кој ќе трае четири дена ќе настапат Марјан Коцев, Елена Велеска и други имиња од македонската естрада. Традиционално, како и секоја година ќе има вечер посветена на човекот со кадифен глас, Никола Бадев. На местото каде ќе се одржува фестивалот ќе бидат поставени штандови на винариите, ќе има презентација на производи од грозје како што се маџун и слатко од грозје, а посетителите ќе можат да го видат и процесот на производство на ракија.

Повеќе...
 
«ПочетокПред421422423424425426427428429430СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov