Тиквешија

Тиквешки гроздобер 2011 PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 20 Август 2011 13:21   

 

 

 

На 8, 9, 10 и 11 септември во Кавадарци ќе се oдржи манифестацијата „Тиквешки гроздобер”. Оваа година од Организациониот одбор најавуваат богата културно-уметничка програма. Како и секоја година, така и оваа во малиот парк до полициската станица ќе има Вински боемски фестивал. На фестивалот кој ќе трае четири дена ќе настапат Марјан Коцев, Елена Велеска и други имиња од македонската естрада. Традиционално, како и секоја година ќе има вечер посветена на човекот со кадифен глас, Никола Бадев. На местото каде ќе се одржува фестивалот ќе бидат поставени штандови на винариите, ќе има презентација на производи од грозје како што се маџун и слатко од грозје, а посетителите ќе можат да го видат и процесот на производство на ракија.

Повеќе...
 
Становите во Кавадарци далеку поефтини PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 18 Август 2011 00:42   

 

 

Цената на метар квадратен за стан во Скопје достигнува до 1600 евра, во Охрид и до 1800 евра. Воглавно, цените во Скопје се движат од 700 до 1400 евра. Агенциите за недвижности овие цени ги коментираат како нереални.

Повеќе...
 
Кавадаречки пензионери „активно стареат“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 16 Август 2011 23:26   

 

 

Пензионерите се веројатно најактивната социјална структура во државава. Само во јуни во сите активности што ги организирал Сојузот на здруженија на пензионери на Македонија учествувале над 70.000 активисти. А и видливо е осетлива тенденцијата во последно време сé повеќе да се популаризираат активностите на Сојузот, со што расте и интересот на членовите, па така тие летово ги преплавија и излетничките места во земјава.

Повеќе...
 
Градскиот парк наутро PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 16 Август 2011 23:22   

 

 

Вчера ја видовме неговата лоша страна, денес од малку поинаков агол – градскиот парк како место за одмор и рекреација. 

Повеќе...
 
Во тек се првите уписни рокови на државните универзитети PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 16 Август 2011 23:13   

 

 

Денес е втор ден одкако сите државни универзитети ги отворија вратите за бруцошите. На државните универзитети има слободни места за 30.000 идни академски граѓани.

Повеќе...
 
«ПочетокПред421422423424425426427428429430СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov