Тиквешија

Продолжи 41та седница на Советот на Општина Кавадарци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 05 Септември 2011 23:53   

 

 

На 41та седница на Советот на град Кавадарци која се одржа вчера како втора точка на дневниот ред по информацијата за грозјето, се усвојуваше извршувањето на буџетот на општина Кавадарци за вториот квартал од 2011 година.

Повеќе...
 
Швајцарска агенција во проект со Општина Кавадарци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 04 Септември 2011 19:17   

 

 

Завчера во градоначалничкиот кабинет се потпиша „Договорот за соработка и меѓуопштински форуми“ помешу швајцарската агенција во Македонија и Општините Кавадарци и Росоман.

Повеќе...
 
Кавадарчани пијат здрава и квалитетна вода PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 04 Септември 2011 19:05   

 

 

Услугите од регионалниот водовод Лукар ги користат жителите на Општина Кавадарци и Неготино како и останатите приградските населби, а за исправноста на водата за пиење честопати се вршат испитувања од страна на Заводот за здраствена заштита. 

Повеќе...
 
Започна окупот на винското грозје во Тиквешко PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 04 Септември 2011 18:53   

 

 

Во најголемиот лозаро-винарски регион се започна со бербата на винските сорти грозје. Откупот почна со винските сорти „шардоне“ и „црн бургундец“ кои се окупуваат по цена од 10 денари за килограм во винарската визба Повардарие. 

Повеќе...
 
Градот мака мачи со уличното осветлување PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 04 Септември 2011 18:33   

 

 

По неколку реагирања на наши сограѓани во нашата редакција околу проблеми со уличното осветлување посебно на улицата Шишка односно регионалниот пат Кавадарци, Глишиќ, Марена, кој е и еден од најфреквентните патишта во Кавадарци кој минува во урбана зона, според граѓаните и нивните деца кои што живеат таму и секоја вечер минуваат по неосветлените улици, овој дел на градот е претворен во темна зона. Секоја вечер ризикуваме да бидеме згазени од возилата и тешките камиони чии што возачи поради неосветленоста тешко ги забележуваат пешаците. 

Повеќе...
 
«ПочетокПред421422423424425426427428429430СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov