Тиквешија

Започна окупот на винското грозје во Тиквешко PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 04 Септември 2011 18:53   

 

 

Во најголемиот лозаро-винарски регион се започна со бербата на винските сорти грозје. Откупот почна со винските сорти „шардоне“ и „црн бургундец“ кои се окупуваат по цена од 10 денари за килограм во винарската визба Повардарие. 

Повеќе...
 
Градот мака мачи со уличното осветлување PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 04 Септември 2011 18:33   

 

 

По неколку реагирања на наши сограѓани во нашата редакција околу проблеми со уличното осветлување посебно на улицата Шишка односно регионалниот пат Кавадарци, Глишиќ, Марена, кој е и еден од најфреквентните патишта во Кавадарци кој минува во урбана зона, според граѓаните и нивните деца кои што живеат таму и секоја вечер минуваат по неосветлените улици, овој дел на градот е претворен во темна зона. Секоја вечер ризикуваме да бидеме згазени од возилата и тешките камиони чии што возачи поради неосветленоста тешко ги забележуваат пешаците. 

Повеќе...
 
Советниците расправаа за грозјето PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 04 Септември 2011 18:25   

 

 

Завчера се одржа 41 седница на Советот на Oпштина Кавадарци. На предходно предложениот дневен ред со 18 точки беа додадени 3 нови и се разбира последната 22 точка, советнички прашања. Очекувано прва точка по која што советниците расправаа беше информацијата за исплатата на грозјето од реколтата 2009 и 2010 и спремноста на винарските визби за откуп на реколтата 2011, информација која беше изготвена од комисиите за земјоделство и лозарство по предходно обавените разговори со некои од откупувачите.

Повеќе...
 
Нема активни пожари во кавадаречко PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 04 Септември 2011 02:00   

 

 

Висорамнината Витачево е под контрола. Пожари во моментов нема. По пожарот кој избувна на 29 август, а кој беше ставен под контрола во 1 часот по полноќ, засега ситуацијата е стабилна. На 30 август, 7 пожарникари вршеле контрола на местото поради можноста повторно да се појави и распламти огнот.

Повеќе...
 
„Некогаш и денес“ нова изложба на Сокол PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 01 Септември 2011 23:39   

 

 

 

На 8ми септември 2011 година, четврток, со почеток од 18 часот, во Уметничкото студио „Сокол Арт“ во Кавадарци, ќе биде отворена голема изложба на еден од најпознатите кавадаречки ликовни уметници, самостојниот ликовен уметник Ристо Соколов - Сокол. Изложбата е насловена како „Некогаш и денес“ и на неа ќе бидат изложени најновите ликовни дела на Ристо Соколов - Сокол. Делата се со современа тематика, работени со природни материјали, а во нив Сокол не внесува во неговиот ликовен свет, откривајќи ни повторно дека еден од најплодните македонски уметници, неуморно творејќи, секогаш нов и автентичен, што всушност ќе се види и од изложените креации, за кој на отварањето на изложбата ќе проговорат еминентни кавадаречки и македонски уметници и ликовни критичари.

Повеќе...
 
«ПочетокПред421422423424425426427428429430СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov