Тиквешија

Фондацијата „Никола Јанчев“ ќе стипендира ученици и студенти родени во Кавадарци PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 26 Јуни 2018 08:40   

 

Четири месеци по основањето, фондацијата „Никола Јанчев“ веќе го распиша првиот конкурс на кој може да се аплицира за добивање на стипендии за основните и средните училишта како и за студентите.

Повеќе...
 
Среќен 10ти роденден www.kavadar4e.com PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 25 Јуни 2018 17:44   

Пред десет години, во почетокот на едно лето, многу потопло од ова што го имаме годинава, со многу ентузијазам и енергија, ги напишавме првите страници од приказната наречена www.kavadar4e.com. Од тогаш, па се до денес, со текстови и фотографии ги бележиме сите убави работи што му се случуваат на Кавадарци, се гордееме со децата кои со своите успеси го слават името на градот убав, им даваме поддршка на сите позитивни иницијативи, ги споделуваме успесите на спортистите, културните работници, уметници, и секако, обичните граѓани кои секогаш се наши херои...

Повеќе...
 
Продолжува комуналната изградба во градот PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 23 Јуни 2018 14:11   

 

Општина Кавадарци го реализира проектот за изградба на спој на улицата „Желков дол“ со улицата „Фуштани“.

Повеќе...
 
ФОТО: Комедијата „Пасивно пушење“ постави нови стандарди во кавадаречкиот театар PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 22 Јуни 2018 18:14   

  

Дваесет и четири часа по стартот на премиерната изведба и дваесет и четири часа пред почетокот на првата реприза, време доволно да се средат сите емоции и да се констатира дека кавадаречкиот театар има многу повеќе од нова хит претстава, од успешен проект кој ќе може и повеќе од достојно да ја претставува кавадаречката театарска уметност и на најголемите македонски театарски сцени, од комедија која е многу повеќе од тоа. И не, ова не е само поради тоа што смеењето на публиката ќе ги прекинува репликите кои ќе станат дел од урбаниот речник во наредните неколку месеци и ќе се прераскажуваат во годините идни, не затоа што аплаузот за сите оние кои се на сцена ќе биде громогласен, туку пред се затоа што „Пасивно пушење“ или „Ужасите предизвикани од пасивно пушење“ е претстава која постави нови стандарди во кавадаречкиот театар.

Повеќе...
 
Во среда, изложба на Владимир Темков во НЛБ Галерија PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 19 Јуни 2018 10:40   

 

Во „Потрага по смислата на ликовноста во соочувањето на убавината на природата“, а во рамки на годинешното издание на манифестацијата Скопско лето, еден од најплодните и најголемите македонски ликовни уметници македонски, Владимир Темков во среда, 20 јуни 2018 година, повторно ќе ги претстави своите дела пред скопската публика.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov