ВидеоВИДЕО: Наташа Малинкова има нов летен мега хит

Кавадаречката, но и македонска поп дива, Наташа Малинкова повторно е во центарот на вниманието на македонската музичка сцена.

Повеќе...
 
Видео: 102 години Тиквешко Востание

 

Тиквешкото востание е прв организиран масовен народен вооружен отпор против српската власт која што ја окупирала Вардарска Македонија по повлекувањето на турските сили по Првата балканска војна. Востанието започнало на 19 јуни 1913 година, во Тиквешијата и траело седум дена. Тиквешкото востание е самостојно дело на тиквешкото население, спонтано организирано и раководено од месните дејци, револуционери и војводи на Организацијата, а потпомогнато од четите на ВМРО.

Повеќе...
 
ВИДЕО: Слушнете го чочекот „Црно и бело“ на Александар Ѓорѓевиќ и Џамбо Агушев

 

Енергичниот и динамичен чочек „Црно и Бело“ на кавадарчанецот Александар Ѓорѓевиќ и неговиот гостин Џамбо Агушев, е вистински хит на интернет и тоа по само неколку часови од неговото објавување на глобалната мрежа.

Повеќе...
 
Видео: „Последниот петок“ - документарен филм за Ристо Соколов Сокол

 

 border=

Во четвртокот, 16 април 2015 година, на Youtube каналот на фото студиото Експрес, премиерно беше емитуван краткиот документарен филм посветен на последната самостојна изложба на еден од најпознатите кавадаречки и македонски ликовни уметници Ристо Соколов Сокол – „Ретро Арт – Нови моменти“, една од најпосетените ликовни изложби во Музеј – Галеријата на град Кавадарци и воопшто во Кавадаречките изложбени салони со децении наназад. Филмот е насловен „Последниот петок“, симболично според традицијата која Ристо Соколов ја имаше, своите изложби да ги отвора во вториот петок на декември.

Повеќе...
 
Видео: Бошко, фала ти за се

 

Тажно и разочарувачки делува вестта дека Бошко Јововиќ повеќе не е дел од кошаркарскиот клуб Фени Индустри.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov