Видео22 години од убиството на Сашко Гешовски

 

На 6 мај 1991 година во 11 часот во Сплит e убиен Сашко Гешовски.

Повеќе...
 
Видео: Токму Така на Златна Бубамара на популарноста

 

Иако поголемиот дел од членовите на легендарниот кавадаречки рок бенд „Токму Така“ ја имаат „раситнато“ педесетата година, сепак со младешки жар и енергија се враќаат на сцената, најавувајќи го својот голем концерт на годинашното издание на „Т’к Так Фест“.

Повеќе...
 
Видео: Трио Гранде и Зоран Џорлев

 

Трио Гранде долги години важат за еден од најдобрите македонски тамбурашки групи. Со својата песна, Трио Гранде насекаде ја шират позитивната мисла, притоа не заборавајќи да пренесат дел од кавадаречката традиција.

Повеќе...
 
Креактив Харлем Шејк

 

По неколкуте интересни флеш мобови со кои го привлекоа вниманието на кавадаречката јавност, деновиве младите волонтери од младинскиот центар „Креактив“ се вклопија во светската треска наречена „Харлем шејк“.

Повеќе...
 
ВИДЕО: „Алф пешки по тиквешки“

 

Инспирирани од класичната комедија од 80-тите години во која главниот јунак е пријателски настроениот вонземјанин Алф, креативната екипа на тогашна телевизија РИО од Кавадарци го синхорнизираше славниот серијал на кавадаречки дијалект.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov