ВидеоВидео: ТВ сторија посветена на Никола Бадев

 

Пеачот со кадифен глас, бардот на македонската народна музика, големиот Никола Бадев остави богато творештво зад себе.

Повеќе...
 
ВИДЕО: „Лазо“ достапен и на интернет

 

„Лазо“ веќе одамна го нема на сцената на Домот на културата „Иван Мазов - Климе“, но видеото од урнебесната комедија на Диме Коцевски ќе не потсети на хумористичните коментари на протагонистите во најголемиот театарски хит оваа година во Кавадарци.

Повеќе...
 
Видео: „Пробај сакај ме“ - Софија Манева

 

Заедно со промоцијата на својот деби албум „Тишина“,  Софија Манева во друштво на голем број на роднини, пријатели, претставници од министерството за култура и медиуми го промовираше и видеото за нејзиниот нов хит „Пробај сакај ме“, кој се разбира се наоѓа на нејзиниот албум.

Повеќе...
 
ВИДЕО: Лозари Исток на мечот Тиквеш - Вардар Неготино

  

Во последните три години членовите на навивачката група Лозари Исток покажаа и докажаа како се брани честта на градот.

Повеќе...
 
Видео: Отворена спомен собата на Васил Хаџиманов

 

Во чест на дејноста на македонскиот етномузиколог и мелограф, Васил Хаџиманов, на полето на афирмацијата на мекедонскиот етнос и култура, во новиот музеј во родниот град Кавадарци беше отворена спомен соба во која се наоѓаат негови лични предмети. Хаџиманов е роден 1906 година и по професија бил фармацевт. За македонската културна историја е од неоспорна важност затоа што во својот живот како етномузиколог, успеал да собере околу 8.000 македонски народни песни кои до ден денешен се сочувани од заборав.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov