Вести Македонија - www.kavadar4e.com

Белов победи на Охридски трубадури PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 27 Август 2011 12:11   

 

 

 

Песната „Сонот мој“ на Александар Белов победи на поп-вечерта на 18тото издание на фестивалот “Охридски трубадури”. Викторија Лоба го освои второто место со песната „Девет работи“. Третото место го освои Христијан Тодороски - Кико со песната „Опасна“, која доби вкупно 62 поени.

Повеќе...
 
Мартин Србиноски на фестивал во Грузија PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 24 Август 2011 22:01   

 

 

Големиот пријател на кавадарчани и на www.kavadar4e.com, Мартин Србиновски ќе учествува на фестивалот „Голден Талент“ кој од 7 до 10 септември ќе се одржува во грузискиот град, Батуми. 

Повеќе...
 
Голем концерт на Владо Јаневски PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 22 Август 2011 12:08   

 

 

 

Македонскиот Балашевиќ, непоправливиот чаирски романтичар, Владо Јаневски најавува голем есенски концерт во Скопје. Најверојатно, спортската сала „Борис Трајковски“ ќе биде местото каде Владо ќе ги собере своите фанови, а настанот би се случил на крајот од септември или на почетокот од октомври.

Повеќе...
 
Не очекува пеколен викенд PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Петок, 19 Август 2011 15:32   

 

 

 

Топлотен бран ќе ја „испржи“ земјава за време на викендот.

Повеќе...
 
2000 евра за сценарио PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 15 Август 2011 22:49   

 

 

 

Недостаток на креативност или разочарување. Сценаристите во земјава најчесто работат по невладини организации или по маркетинг агенции, а се помалку се посветуваат на пишувањето сценариа. Токму поради тие причини филмскиот фонд, втора година по ред, распиша конкурс за доделување три гранта по 2 000 евра за развој на сценарио за долгометражен филм.

Повеќе...
 
«ПочетокПред61626364656667СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov