Вести Македонија - www.kavadar4e.com

Astral Projection на „Скопје денс фестивал“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 26 Февруари 2015 22:50   

 

На 7 март, во арената „Борис Трајковски” во Скопје ќе се одржи „Скопје денс фестивал”.

Повеќе...
 
„Житните полиња - Трски и топки“ на Темков од четврток пред кумановската публика PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 22 Февруари 2015 13:13   

 

На 26.02.2015 година, четврток, со почеток во 19 часот и 30 минути во Изложбениот салон на Националната установа Центар за култура „Трајко Прокопиев“ - Куманово ќе биде отворена изложба на слики на академскиот уметник Владимир Темков. Изложбата се реализира во соработка со Домот на културата „Иван Мазов - Климе“ - Кавадарци.

Повеќе...
 
Голема акција на Фероелектро по повод Свети Трифун PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 10 Февруари 2015 10:25   

 

Традицијата во Македонија е можеби најважниот аманет кој останал и се предавал од поколение на поколение. Во оваа насока треба да се потенцира дека традицијата која македонскиот земјоделец ја негува уште од дамнешни времиња останала и до денес.

Повеќе...
 
ДПМ ги објави имињата на најдобрите книги за 2014 година PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 04 Февруари 2015 01:08   

 

Во Друштвото на писателите на Македонија денеска беа соопштени добитниците на петте годишни награди за најуспешните остварувања од издавачката продукција во 2014 година.

Повеќе...
 
Вевчани се подготвува за карневалот PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 06 Јануари 2015 22:45   

 

Секоја година Вевчанскиот карневал е премиера на една единствена претстава која никогаш не се повторува и по сценографија и по маски...

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov