Вести Македонија - www.kavadar4e.com

Влатко Стефановски оддржа концерт во театарот Гринберг PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Среда, 18 Ноември 2015 10:04   

 

Македонскиот виртуоз на гитарата Влатко Стефановски одржа концерт во театарот Гринберг во Вашингтон. Концертот, по повод американскиот Ден на благодарноста, беше организиран од Министерството за одбрана на Македонија.

Повеќе...
 
Во недела започнува зимското сметање на времето PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 20 Октомври 2015 13:54   

 

Од недела, 25 октомври, започнува зимското сметање на времето. Вообичаено стрелките на часовниците ќе бидат поместени за еден час наназад, така што, три часот по полноќ ќе се смета како два часот.

Повеќе...
 
Ана Дурловски е петтиот национален уметник на Македонија PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 22 Септември 2015 08:52   

 

Ана Дурловски, сопранот со интернационална кариера, добитничка на европскиот оперски оскар „Фауст“ и прв македонски оперски солист кој настапил на сцената на операта „Метрополитен“ во Њујорк, од денеска ја има и титулата Национален уметник на Република Македонија.

Повеќе...
 
Од среда дожд и температури до 20 степени PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 07 Септември 2015 10:49   

 

Врнежи од дожд и намалување на температурата не очекува во среда и четврток. Метеоролозите највуваат пад на температурата на 20 степени задутре и пообилни врнежи во западна и југозападна Македонија.

Повеќе...
 
Македонските вина и ракија одсега и во Емиратите PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 20 Август 2015 10:15   

 

Македонските вина и ракиja на Тиквеш, Камник и Стоби од денеска за прв пат можат да се купат во Обединетите Арапски Емирати.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov