Кавадарци - Ноќен Живот,Трачеви,Озборувања

Среќен 11ти роденден Pub Blue PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 14 Февруари 2012 13:40   

 

 

Pub Blue, споменикот на нашите мемории, неизминливиот дел од нашите најубави приказни, и со години режисерот на најдобрите забави денес го слави својот единаесети роденден, но за разлика од минатиот роденден, овој пат скромно во ново интимно дружење со своите гости...

Повеќе...
 
Среќен втори роденден Ultra Crew PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 14 Февруари 2012 02:52   

 

14 февруари 2010 година. Невообичаено топлото февруарско сонце беше прекрасна најава за убав празничен ден. На лозјата свечено закројување во чест на заштитникот на Лозарите, Свети Трифун, по улиците девојки кои по трет пат влегуваа од продавница во продавница барајќи го најцрвеното срце и плишено мече за својот „Валентин“, а на градскиот стадион во Кавадарци фудбал, и тоа во чест на некогашниот кавадаречки фудбалски бог, Вуко Каров.

Повеќе...
 
Блузирање, прва кавадаречка колумна PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 12 Февруари 2012 13:45   

 

Дебело загазивме во годината. Јануари демек полн празници, ама ете и февруари заминува, а сеуште сме во празнична еуфорија. Некако нормално му доаѓа уште еден алкохолен празник, годинава со снег и студенило, но со оглед на (не)приликите кои ги имаат лозарите, додека ги пишувам овие редови не сум баш сигурен дека ќе имаме многу еуфорија и радост. За “Свети Трифун“ станува збор. Неколкугодишните неисплатени реколти не оставаат простор за многу славје. Се нешто ми се чини дека помодарскиот, таканаречен Ден на вљубените илити Св.Валентин, годинава можеби ќе му дојде како нешто нормално. Или пак можеби, нема пари – нема љубов?!

Повеќе...
 
Shine-овци со извинување до кавадарчани PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Недела, 12 Февруари 2012 02:54   

 

Многумина кавадарчани со задоволоство и нетрпение го очекуваа новото шоу на најдобриот македонски бенд Shine, кое беше најавено за синоќа, сабота, 11 февруари 2012 година.

Повеќе...
 
Фени доминира во Јасмин PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Сабота, 11 Февруари 2012 20:57   

 

Фени се врати во својот Јасмин, што само по себе значеше враќање на победите, Лозари рушат рекорди, па веќе четвртина од славниот исток е мал за да ги прими сите навивачи, а новото засилување, Дарко Радуловиќ и покрај 11те поени и одличната игра не успеа да добие прошка од Лозарите кои добро му ги паметат старите гревови. Вака некако би го сублимирале се она што вечерва се случуваше во Јасмин, на мечот помеѓу некогашните големи ривали за првото место, Фени Индустри и Работнички.

Повеќе...
 
«ПочетокПред481482483484485486487488489490СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov