Интервју - www.kavadar4e.com

Досие колумна: „Напред Тиквеш чесно и поштено“ PDF Печати Е-пошта

 

Фудбалската магија со право го носи епитетот најважната споредна работа на светот. Но, дали е хендикеп да си роден во мала средина, и да егзистираш во истата, а во исто време да немаш и вистински клуб на чии натпревари би ја заменил негативната со позитивна енергија.

Повеќе...
 
Колумна „Досие“: „Halloween“ PDF Печати Е-пошта

 

Во време кога христијанството е трн во око за човештвото, ние православните христијани упорно и на голема врата му посакуваме добредојде на сите пагански обичаи. Ако календарски ја погледнеме годината, на самиот почеток од истата ние веќе грешиме кон древните обичаи на христијанството. Бадниковата вечер и вечера за многумина од нас прерано завршува, и на место среќата и радоста да ја споделиме со семејството и најблиските, ние тоа го правме во некој угостителски објект, во кругот на веселото друштво и во прегласната турбо фолк сесија. Коледарските песни исто како и мрсната храна се дел од време на нашата посна традиција. И за православна стара Нова година (Василица) го продолжуваме ритуалот со пагански игри и мрсни колбаси.

Повеќе...
 
Што сакаш??? PDF Печати Е-пошта

 

Македонската кинематографија деновиве е горда со најновиот производ кој ако имаме малку среќа во последната сабота од месец февруари 2015 година ќе го видиме на доделувањето на Оскарите во категоријата филмови од неанглиско говорно подрачје. „До Балчак“ е дефинитивно најбезобразниот филмски наслов во Македонија, авангарден, насилен, но и оригнинален, баш како и режисерот Столе Попов. А човекот е македонска филмска икона. Неговите незаборавни реплики од култниот „Тетовирање“ до ден денешен се реплики кои со иста тежина се користат и во уличните жаргони и во највисоките кулоари. Истата тежина и уметнички наплив на емоции кои во истовреме се учат на највисоките образовни институции за филм и театар, но се учат и по дебармаалските кафани и скопските улици, пресликано во уште еден незаборавен филм „Среќна нова ’49“. „Морално беше Пиги“.

Повеќе...
 
Срце од фероникел PDF Печати Е-пошта

 

Големото шампионско име на македонската кошарка, Фени Индустри од Возарци се враќа на старите патеки. Дека Кавадарци и годинава ќе биде неосвоив бастион на македонската кошарка, се почуствува уште на прес конференцијата оддржана на само неколку дена пред почетокот на новата сезона.

Повеќе...
 
И најдолгиот пат започнува со првиот чекор PDF Печати Е-пошта

 

Во деновите на херојска Македонија, на спомените на првите пушки во Прилеп и Куманово, Кавадарци динамично зачекорува во убавините на есента. Додека фудбалска Македонија сеуште и се радува на победата над Луксембург со резултат 3-2 и истовремено жали за несреќниот пораз од големата Украина, за многу брзо време ќе сватиме дека не цветаат рози за македонските фудбалери. Затоа предлагам прво одделение.

Повеќе...
 
«ПочетокПред123456789СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov