Што се случува со телото кога постиме? PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 10 Март 2011 23:33   

 

 

Во понеделникот започна најголемиот пост, верниците ширум светот се одлучуваат нa пост или некој друг облик на одрекување, сè до Велигден.

 

Во овој 7-неделен пост се одрекува од најпопуларните пороци како алкохолот, слатките и цигарите.


Дознајте како телото реагира кога ќе остане без алкохол, кафе, цигари или шеќер.


Одрекување од алкохол


По неколкудневен пост црниот дроб почнува да се регенерира, а неколку недели се потребни за постапно повлекување на акумулираните масти во црниот дроб. Одрекувањето од алкохолот делува превентивно за цироза на црниот дроб, а несаканите ефекти се однесуваат на зголемената агресивност.Одрекување од цигари


Само 20 минути по последната испушена цигара циркулацијата на рацете и нозете се подобрува, а после два дена се враќаат сетилата за мирис и вкус. Белите дробови почнуваат да се стабилизираат после две недели.

 


Одрекување од шеќер


Значително се подобрува крвната слика, а чувството на зависност од слатки се повлекува по еден месец. За седум недели пост телото консумира 3,9 килограми шеќер помалку, односно 15.680 калории. Можно е да се намали 2,5 kg од телесната тежина.Одрекување од кафе


Лицата кои страдаат од висок крвен притисок ќе забележат значително намалување после краток временски период. Желудникот ќе се опорави, а може да се појави главоболка поради недостаток на вообичаената доза кофеин.

 
 

Македонија подготвена за четвртата АлШар авантура

  По четврти пат, Кожув планина е подготвена на сите авантуристи, вљубеници во велосипеди...

Кавадарци добива ексклузивен вински подрум и дегустациона сала

   На денот на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун, Кавадарци ќе добие н...

Градење доверба во несигурни времиња – Сто години на изволте

  Довербата се гради на семејното огниште...   Во кое време да го сместиме дејствието н...

Започна четвртата „АлШар“ авантура

  Со пристигнување на првите учесници и поставувањето на шаторите во фестивалската камп...

Дарко Недев го фати Светиот крст во Кавадарци

   Седумнаесетгодишниот Дарко Недев го фати крстот во водите на реката „Луда Мара“ во...

Медицински лица ќе ги посетуваат руралните средини

   Медицински лица од јавната здравствена установа Општа болница со проширена дејност...

Македонија

"Too many people" е новиот сингл на The Backdoor Band


  Милениците на кавадаречката, и в...

Get Adobe Flash player

Анкета

Што очекувате од годинешното издание на Тиквешкиот гроздобер?
 

Секс

Ако мислевте дека задоволството е единствена корист од сексот, с...

Видео

  По три недели во кои сеуште интензивно се раскажува за промоцијат...

Актуелно

  Поп-ѕвездата Лејди Гага ќе одржи специјален настап на претстојни...

Спорт

  Манчестер јунајтед денеска и официјално потврди дека Жозе Мурињо...
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov