Учењето е добро за здравјето PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Четврток, 03 Март 2011 15:56   

 

 

Едно Британско истражување покажа дека студирањето т.е учењето го намалува крвниот притисок кај луѓето, до таа мера што високо образованите луѓе имаат многу помалку шанси да заболат од висок крвен притисок или да страдаат од стрес и депресија.


Итражувањето е спроведено на над 4000 испитаници кои биле следени цели 30 години, дури учењето поповолно влијае кај жените отколку кај мажите.


Резултатот е дека што повисоко ниво на образование имате толку сте поздрави, се разбира доколку не пиете алхокол и пушите цигари, кои најчесто знаат да го дуплираат ризикот од овие заболувања.


Затоа повеќе учење, за да заработувате повеќе а и да сте поздрави, и сватите дека не се залудни вашите студенстки маки...
 

Србите од Македонија на заедничка забава со нивните пријатели

  По свечената академија со која Србите од Македонија го одбележаа празникот Свети Сава,...

Кавадарци добива ексклузивен вински подрум и дегустациона сала

   На денот на заштитникот на лозарите и овоштарите, Свети Трифун, Кавадарци ќе добие н...

Градење доверба во несигурни времиња – Сто години на изволте

  Довербата се гради на семејното огниште...   Во кое време да го сместиме дејствието н...

Откажана манифестацијата Свети Трифун

  Поради трагичната сообраќајна несреќа во кој вчера загинаа 14 лица, општина Кавадарци в...

Дарко Недев го фати Светиот крст во Кавадарци

   Седумнаесетгодишниот Дарко Недев го фати крстот во водите на реката „Луда Мара“ во...

Медицински лица ќе ги посетуваат руралните средини

   Медицински лица од јавната здравствена установа Општа болница со проширена дејност...

Македонија

"Too many people" е новиот сингл на The Backdoor Band


  Милениците на кавадаречката, и в...

Get Adobe Flash player

Анкета

Што очекувате од годинешното издание на Тиквешкиот гроздобер?
 

Секс

Ако мислевте дека задоволството е единствена корист од сексот, с...

Видео

  По три недели во кои сеуште интензивно се раскажува за промоцијат...

Актуелно

  Поп-ѕвездата Лејди Гага ќе одржи специјален настап на претстојни...

Спорт

  Манчестер јунајтед денеска и официјално потврди дека Жозе Мурињо...
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov