Во петок, изложба на Симона Манчева во Скопје PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 03 Декември 2018 18:33   

  

По заедничката изложба со Марија Дичова во Прилеп, младата кавадаречка уметничка, Симона Манчева во петок ќе изложи дел од своите уметнички креации и пред скопската публика. Отворањето на изложбата која носи работен наслов „Сопство“ и ќе биде поставена во Младинскиот културен центар во Скопје е закажано за во 20 часот.


За Манчева, сопство е концептот што го имаме за себеси, сопство е сѐ она што ја прави една личност, но овој пат гледано од перспективата на фиктивната реалност и уште пофиктивниот морал во општествата.


Ова е трето преставување на Манчева пред скопската публика, откако тоа претходно го направи во 2016 и 2015 година.

 

 
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov