Видео22 години од убиството на Сашко Гешовски PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 13 Мај 2013 01:38   

 

На 6 мај 1991 година во 11 часот во Сплит e убиен Сашко Гешовски.

Повеќе...
 
Видео: Токму Така на Златна Бубамара на популарноста PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Понеделник, 15 Април 2013 00:18   

 

Иако поголемиот дел од членовите на легендарниот кавадаречки рок бенд „Токму Така“ ја имаат „раситнато“ педесетата година, сепак со младешки жар и енергија се враќаат на сцената, најавувајќи го својот голем концерт на годинашното издание на „Т’к Так Фест“.

Повеќе...
 
Видео: Трио Гранде и Зоран Џорлев PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 26 Март 2013 01:25   

 

Трио Гранде долги години важат за еден од најдобрите македонски тамбурашки групи. Со својата песна, Трио Гранде насекаде ја шират позитивната мисла, притоа не заборавајќи да пренесат дел од кавадаречката традиција.

Повеќе...
 
Креактив Харлем Шејк PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 12 Март 2013 00:57   

 

По неколкуте интересни флеш мобови со кои го привлекоа вниманието на кавадаречката јавност, деновиве младите волонтери од младинскиот центар „Креактив“ се вклопија во светската треска наречена „Харлем шејк“.

Повеќе...
 
ВИДЕО: „Алф пешки по тиквешки“ PDF Печати Е-пошта
Напишано од Unevski on Вторник, 05 Март 2013 01:13   

 

Инспирирани од класичната комедија од 80-тите години во која главниот јунак е пријателски настроениот вонземјанин Алф, креативната екипа на тогашна телевизија РИО од Кавадарци го синхорнизираше славниот серијал на кавадаречки дијалект.

Повеќе...
 
«ПочетокПред12345678910СледноКрај»

JPAGE_CURRENT_OF_TOTAL
Get Adobe Flash player
Сите права се задржани - Copyright © www.kavadar4e.com - Designed by Mitrov